İTÜ / ROTA - İlk Yerli Hidrolik 3 Eksenli Deprem Simülatörü


Rota Teknik A.Ş.olarak İstanbul Teknik Üniversitesi ( İ.T.Ü. ) ile ortak yürüttüğümüz '' 6 Serbestlik Dereceli ve 3 Eksenli İlk Yerli  Hidrolik  Deprem Simülatörü /  Sarsma Platformu  '' projemizin tanıtımı 17 nisan 2012  Saat : 08.20 'de TRT 1 ve TRT Haber'de  Canlı olarak yayınlandı.
İ. T. Ü  Deprem Simülatörü ve Sarsma Platformu 

Türkiye'de bu özellik ve boyuttaki '' 6 Serbestlik dereceli , 3 Eksenli '' hareket kabiliyeti olan ve  '' Hidrolik Tahrikli İlk Yerli '' uygulamadır...                                 

Bilimsel araştırma projelerinde kullanılacak olan bu platformda, büyük boyutlu yapısal birimlerin orijinal maketleri teste tabi tutulmaktadır...Platform taşıma kapasitesi 3000 kg. olup aynı zamanda geçmişte vuku bulan tüm deprem kayıtlarının  yüklenip simüle edilebildiği  bir  elektronik kumanda ve kontrol sistemine sahiptir.

Platform, 4 adet düşey,4 adet yatay toplam 8 Adet servo hidrolik silindirin koordineli hareketleri ile X,Y,Zeksenlerinde dönme ve öteleme hareketi yapmaktadır.Bu hareketlerin kombinasyonu ile deprem kayıtları simüle edilmektedir.  

Projenin amacı ; Yol, köprü, baraj, bina, sualtı tüneli,su tankları, liman, iskele vb. su yapılarının değişik şiddetlerdeki sarsıntılara karşı statik,dinamik,mekanik dayanımlarını  test etmektir...Sistemde ayrıca bugüne kadar meydana gelen tüm kayıtlı deprem hareketleri canlandırılabilmektedir.

Deprem Simülatörü , İnşaat teknikleri ve malzemelerinin geliştirilmesi için yapılacak bilimsel araştırmalar,yeni inşaat tasarımlarının doğrulanması ve eski yapıların iyileştirilmesi çalışmalarında kullanılacaktır.

Ağırlıklı olarak Bosch Rexroth ürünlerinin kullanıldığı projenin  Mekanik, Hidrolik , Elektrik-Elektronik  tüm Tasarım ve İmalatı Rota Teknik A.Ş. tarafından gerçekleştirilmiş olup İ.T.Ü. İnşaat Fakültesi - Su Yapıları Laboratuvarı'na kurulmuş ve 2.Nisan.2012 ' de faaliyete geçirilmiştir.